Osoby, które mieszkają w domach jednorodzinnych, na pewno zdają sobie sprawę z tego, jak uciążliwe mogą być przerwy w dostawie prądu. Agregat prądotwórczy okazuje się doskonałym rozwiązaniem, które zawsze warto mieć pod ręką. Na co zwrócić uwagę, planując jego zakup?
Agregat prądotwórczy – do czego służy?
W dzisiejszych czasach zdecydowana większość domowych urządzeń zasilana jest przy pomocy energii elektrycznej. Ze sprzętu elektronicznego korzysta się praktycznie przez cały dzień. Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem agregatów prądotwórczych jest wytworzenie energii elektrycznej, która może okazać się przydatna podczas awarii sieci elektrycznej. Tego typu urządzenia warto mieć także pod ręką w miejscach, które nie posiadają dostępu do zasilania – w ogrodzie, na działce czy też na biwaku. Agregat 5kW to urządzenie o mocy idealnej do domowych zastosowań.
Dostępne rodzaje silników w agregatach
Jeśli chodzi o agregaty prądotwórcze dostępne na rynku, mogą one posiadać różne rodzaje silników. Do najpopularniejszych z nich zdecydowanie należą te prądotwórcze benzynowe. Ich ogromną zaletą jest stosunkowo niska cena. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że nie są najlepszym wyborem, jeśli chodzi o wielogodzinną pracę ciągłą. Z urządzeń prądotwórczych benzynowych zaleca się korzystać raczej sporadycznie. Alternatywą dla nich są te z silnikiem Diesla, które co prawda charakteryzują się nieco wyższą ceną, jednak spalają mniej paliwa, a przy okazji mogą pracować przez dłuższy czas bez żadnych przerw. Najdroższe modele agregatów prądotwórczych to te zasilane LPG. Niski koszt utrzymania rekompensuje ich stosunkowo wysoką cenę zakupu. Urządzenia LPG uważane są za szczególnie odporne na zużycie i awarię.
Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając agregat prądotwórczy?
Przy wyborze urządzenia prądotwórczego trzeba zwrócić uwagę także na inne czynniki, takie jak:
- moc urządzenia – koniecznie trzeba dopasować ją do tego, jak wiele urządzeń będzie musiał obsłużyć agregat,
- wielkość zbiornika na paliwo – im większy zbiornik, tym dłużej będzie on pracował bez konieczności uzupełniania paliwa,
- głośność pracy,
- liczba faz – dostępne są zarówno agregaty jedno-, jak i trójfazowe. Do użytku domowego w zupełności wystarczają te pierwsze,
- typ obudowy,
- zestaw transportowy, który ułatwia przemieszczanie urządzenia z miejsca na miejsce,
- automatyczna funkcja uruchamiania zasilania awaryjnego.
Ile kosztuje agregat prądotwórczy do domu?
Ceny agregatów prądotwórczych uzależnione są od ich marki i parametrów, stąd też charakteryzują się bardzo dużą rozpiętością. Jeśli chodzi o zastosowania domowe, to na rynku bez żadnego problemu można znaleźć tanie modele, których cena nie przekracza kilkuset złotych. Za bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia trzeba zapłacić z kolei nawet kilka tysięcy – są one jednak zdecydowanie bardziej wydajne, mogą pracować dłużej, a przy okazji posiadają dodatkowe, warte uwagi opcje.