Ze względu na coraz większą wygodę oraz funkcjonalność, rośnie liczba osób korzystających z płatności kryptowalutowych. Regularnie przybywa również ludzi, którzy pragną zainwestować w popularne kryptowaluty, takie jak Bitcoin, Ethereum czy Ripple. Do naszej dyspozycji pozostają różne portfele kryptowalutowe, które różnią się między sobą bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością. Poniżej prezentujemy dostępne opcje przechowywania walut cyfrowych.
Cold Wallet i Hot Wallet – czym się różnią?
Dostępne portfele kryptowalut możemy podzielić na dwa rodzaje: Hot Wallety i Cold Wallety. Czym się różnią? Portfele gorące (Hot) są portfelami online, które stale posiadają dostęp do sieci. Wyróżnimy tu portfele mobilne, przeglądarkowe oraz niektóre desktopowe. Są mniej bezpieczne, ale bardziej funkcjonalne, ponieważ oferują szybkie i wygodne płatności w każdej chwili. Zimne portfele (Cold) nie posiadają połączenia z Internetem, dzięki czemu, są bardziej bezpieczne. Zaliczymy do nich portfele sprzętowe oraz papierowe. Przez wiele lat były postrzegane za mniej funkcjonalne, ale najnowsze portfele sprzętowe skutecznie rozprawiły się z tą tezą.
Portfele przeglądarkowe
Zacznijmy od portfeli przeglądarkowych. Są one najbardziej zbliżone do bankowości elektronicznej. Użytkownik zakłada swoje konto, na którym będą przechowywane waluty cyfrowe. W każdej chwili może zalogować się na konto, aby sprawdzić dostępne środki, a także zarządzać nimi. Portfele przeglądarkowe są najczęściej połączone z giełdą lub kantorem kryptowalut, na których można zakupić wybrane waluty cyfrowe.
Zaletą jest duża funkcjonalność i możliwość błyskawicznego realizowania transakcji. Minusem, mniejszy poziom bezpieczeństwa i ryzyko ataków hackerskich. Decydując się na portfel przeglądarkowy, należy wybrać odpowiednie zabezpieczenia: silne hasło (małe i wielkie litery, cyfry, znaki specjalne), a także logowanie dwuczynnikowe, które wymaga potwierdzenia z drugiego urządzenia (np. jednorazowe hasło wysyłane SMS-em na podany numer).
Popularne portfele przeglądarkowe: Coinbase, Binance, Circle.
Portfele desktopowe
Były szczególnie popularne w pierwszych latach istnienia kryptowalut, ale do dziś znajdziemy popularne wallety, które należy ściągnąć na swój komputer w formie programu. Dużą zaletą jest fakt, że wśród portfeli desktopowych znajdziemy bezpieczniejsze odmiany offline. Różnie bywa natomiast z funkcjonalnością. Niektóre programy są pod tym względem bardzo przyjazne i po za płatnościami oferują również możliwość wymiany kryptowalut. Wiele portfeli na PC i laptopy posiada przestały design. Dodatkowym problemem może być trudna obsługa. Niemniej jednak, wysoki poziom bezpieczeństwa i dobra funkcjonalność sprawiają, że niektóre z nich są godne uwagi.
Popularne portfele desktopowe: Exodus, Electrum, Armory.
Portfele mobilne
Najbardziej funkcjonalne portfele kryptowalut to bez wątpienia wallety mobilne. Z ich pomocą możemy płacić w dowolnym miejscu i czasie, także w lokalach stacjonarnych, a tych regularnie przybywa. Portfele mobilne odznaczają się nowoczesnym wyglądem oraz bardzo prostą obsługą. Są zatem niezwykle cenione przez użytkowników, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z walutami cyfrowymi. Co więcej, niektóre aplikacje bankowe wprowadzają obsługę kryptowalut, czego dobrym przykładem jest innowacyjna usługa Revolut.
Problemem jest niestety bezpieczeństwo. Portfele mobilne są najbardziej narażone na ataki ze strony hackerów. Bezwzględnie należy zadbać o silny kod PIN oraz logowanie odciskiem palca w nowszych modelach. Ponadto, warto ściągnąć aplikację z antywirusem, która dodatkowo będzie chronić nasz telefon. Po za tym, wymagany jest zdrowy rozsądek i nie wchodzenie w dziwne reklamy, czy ściąganie plików z niepewnych źródeł. Przestrzegając tych zasad, można w bezpieczny sposób korzystać z mobilnych portfeli do kryptowalut.
Popularne portfele mobilne: Mycellium, Xapo, Revolut, Coinomi, Edge.
Portfele sprzętowe
Są to niewielkie urządzenia, które swoim wyglądem przypominają nieco pendriva. Starsze modele łączą się z komputerem kablem USB. W nowszych wersjach możemy łączyć się przez Bluetooth także z urządzeniami mobilnymi. Na takim portfelu zainstalowane są aplikacje do przechowywania kryptowalut. W jednym miejscu można przechowywać nawet kilkaset różnych tokenów. Menager na komputerze lub w aplikacji umożliwia zarządzanie zdeponowanymi środkami.
Są to bez wątpienia najbezpieczniejsze portfele kryptowalut których nie da się złamać atakami hackerskimi. Jedynym ryzykiem jest kradzież takiego urządzenia. Podczas konfiguracji należy zapisać seed złożony z 12 lub 24 losowych słów, co pozwoli odtworzyć portfel na innym urządzeniu. Najnowsze modele są bardzo funkcjonalne i pozwalają płacić w każdym miejscu i czasie, ponieważ można je połączyć z wygodną aplikacją mobilną. Wiele firm stworzyło własny portfel sprzętowy, ale tylko dwie marki liczą się na globalnym rynku.
Popularne portfele sprzętowe: Trezor Model T, Trezor One, Ledger Nano S, Ledger Nano X.
Portfel papierowy
Ta propozycja jest zarezerwowana wyłącznie dla inwestorów, którzy myślą o tym, aby kupić kryptowalutę, przechować ją i sprzedać po wyższej cenie po kilku latach. Istnieją specjalne systemy, w których można stworzyć klucz do portfela papierowego. Wystarczy zapisać go na kartce i schować w bezpiecznym miejscu. Jest to całkowicie bezpieczny sposób przechowywania kryptowalut, ale jednocześnie, najmniej funkcjonalny, ponieważ na co dzień nie mamy dostępu do naszych walut.
Który portfel kryptowalutowy jest najlepszy?
Zależy to wyłącznie od naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Dla osób ceniących sobie bezpieczeństwo, najlepiej sprawdzą się sprzętowe portfele do kryptowalut. Ich wadą jest jednak cena – nawet kilkaset złotych. Bezpłatne są natomiast portfele desktopowe, przeglądarkowe i mobilne, ale tutaj musimy większą uwagę zwrócić na dodatkowe zabezpieczenia. Wallety mobilne są liderem w kwestii funkcjonalności i prostej obsługi. Z kolei inwestorzy, którzy nie potrzebują codziennego dostępu do swoich środków, mogą wybrać portfel papierowy.