Ogrzewanie podłogowe gromadzi swoich zwolenników od wielu lat. Szczyt popularności osiągnęło jakiś czas temu, ale nadal jest chętnie wybierane – nie tylko przez właścicieli domów jednorodzinnych. Dla licznej grupy stanowi też wyznacznik komfortu. Czy faktycznie jest to opłacalny system? Jakie ma wady? Czy instalacje ogrzewania podłogowego zawsze się sprawdzają? Sprawdźmy to.
Od czego zależy skuteczność tego rozwiązania?
Ogrzewanie podłogowe to system grzewczy, który – jak sama nazwa wskazuje – rozprowadza ciepło bezpośrednio w podłodze danego pomieszczenia, kilku pokoi lub całego domu. Jednak samo zamontowanie instalacji nie wystarczy, aby komfort termiczny był na takim poziomie, jakiego oczekujemy. Na efektywne działanie ogrzewania podłogowego wpływa kilka czynników. Po pierwsze musimy zadbać o izolację podłoża. W ten sposób ciepło nie „ucieknie” do ziemi, ale będzie kierować się w górę, czyli do wnętrza pomieszczenia. Wybór izolacji zależy między innymi od rodzaju systemu. Natomiast ma to duży wpływ na niższe koszty eksploatacji, co warto wziąć pod uwagę jeszcze na etapie planowania montażu.
Instalacje ogrzewania podłogowego dzieli się na elektryczne i wodne (hydroniczne). W zależności od tego całość będzie składać się z nieco innych elementów – można się z nimi bliżej zapoznać na przykład tutaj: https://mateomarket.pl/instalacje-ogrzewania-podlogowego,c1381.html. W pierwszym przypadku ciepło uzyskamy za pomocą przewodów grzewczych, a przy systemie wodnym – dzięki rurom stworzonym z różnych materiałów.
Drugą kwestią jest izolacja budynku. Dobrze ocieplony dom mierzy się ze znacznie mniejszymi stratami ciepła. Należy mieć to na uwadze, jeśli chcemy, żeby działanie ogrzewania podłogowego było najbardziej efektywne.
Jak można zaoszczędzić?
Jedną z zalet ogrzewania podłogowego jest duża powierzchnia grzewcza, dzięki czemu dom może nagrzać się stosunkowo szybko. Jednak, aby to było możliwe, należy pamiętać o spełnieniu wcześniej wspomnianych warunków. Dopiero gdy zadbamy o dobrą izolację, możemy liczyć na lepsze działanie systemu, a co za tym idzie – także większe oszczędności. Jakie jeszcze są sposoby na obniżenie kosztów eksploatacji?
Efektywność energetyczną może zapewnić połączenie ogrzewania podłogowego z pompą ciepła. Choć stanowi to kolejną sporą inwestycję, z czasem koszty się zwrócą, a cały system będzie sprawnie działał jeszcze przez następne lata. To dosyć popularne rozwiązanie, natomiast nie sprawdzi się w każdym przypadku. Z tego powodu warto przeanalizować indywidualną sytuację z zaufanym specjalistą.
Instalacje ogrzewania podłogowego – co jeszcze należy wiedzieć?
Decydując się na taki system grzewczy, nie musimy być właścicielami domu. Można spotkać się również z montowaniem ogrzewania podłogowego w mieszkaniach. W takim przypadku należy pamiętać jednak o tym, że kluczowy będzie duży metraż. W niewielkich lokalach czy kawalerkach może brakować wolnej przestrzeni na tyle, aby rozstawienie mebli nie blokowało odpowiedniego przepływu ciepła. Jednocześnie powinniśmy wziąć pod uwagę to, że montaż ogrzewania podłogowego jest dosyć inwazyjnym procesem, dlatego nie unikniemy poważnych prac remontowych.
[ARTYKUŁ SPONSOROWANY]