Łysienie u kobiet, o którym będzie mowa poniżej nie dotyczy problemów onkologicznych, które to są odrębnym tematem.
Łysienie niezwiązane z czynnikami kancerogennymi, może być spowodowane nie tylko genetyką.
Nerwica, depresja, a także nieodpowiednio zbilansowana dieta oraz zaburzenia pracy tarczycy – to prawdopodobne i najczęstsze przyczyny łysienia u kobiet.
Wpływ diety na łysienie – monodiety oraz diety restrykcyjne
Łysienie a dieta są ze sobą ściśle powiązane. Za piękny wygląd włosów odpowiada głównie witamina B12, która obecna jest w produktach pochodzenia zwierzęcego. Znajdziesz ją w wątróbce, podrobach oraz w wołowinie.
Brak lub niedobory witaminy B12 powodują wzmożone wypadanie włosów oraz ich matowienie.
Jeśli jesteś na diecie restrykcyjnej, takiej jak weganizm czy frutarianizm, prawdopodobnie brakuje Ci tej witaminy, co przekłada się na stan Twoich włosów.
Ponadto, brak witaminy B12 powoduje:
- apatię
- senność
- niekiedy depresję
Nałożenie się tych czynników, wzmaga kłopoty z włosami.
Kolejnym problemem może być brak kolagenu, który jest cennym budulcem tkanek ludzkich i wpływa na doskonałą kondycję włosów.
Dieta wegańska i frutariańska, w której brakuje kolagenu prowadzi do tego, że włosy nie tylko tracą witalność, ale robią się coraz rzadsze i wypadają, tworząc na skórze głowy nieestetyczne prześwity.
Łysienie a nerwica – leczenie farmakologiczne czy naturalne
Traumatyczne przeżycia powodują, że nerwica może uniemożliwiać normalne funkcjonowanie.
Istnieje wiele przyczyn nerwicy i każdy przypadek wymaga stosownego rozpoznania. Wiele osób cierpi na tak zwaną nerwicę natręctw, a wśród nich są osoby, u których występuje, tak zwana trichotillomania.
Trichotillomania polega na obsesyjnym kręceniu, wyrywaniu, a nawet zjadaniu włosów. Bardzo ciężko jest przerwać osobie z tą przypadłością złe nawyki i powstrzymać się od destrukcyjnych zachowań.
Wówczas niezbędne jest skorzystanie z fachowej pomocy lekarskiej. Często nie obędzie się też bez leczenia farmaceutycznego.
Kompulsywne wyrywanie włosów może dotyczyć też nastolatek w wieku dojrzewania, a podłożem nerwicy jest presja idealnego wyglądu.
Łysienie a nerwica są ze sobą powiązane, a wyleczenie wymaga też niekiedy sięgnięcia do psychoterapii, bez której niemożliwe jest przepracowanie traumatycznych zdarzeń.
Najlepsza dieta na łysienie
Aby utrzymać włosy w doskonałej formie niezbędne jest spożywanie produktów odzwierzęcych, bogatych w witaminę B12 i kolagen.
Oprócz tego warto włączyć do diety ryby morskie oraz ikrę ryb.
Należy również ograniczyć używki(głównie alkohol) które nie tylko szkodzą wątrobie, ale i negatywnie wpływają na stan psychiczny i prowadzą w niektórych przypadkach. do uzależnień.
Przyczyny łysienia u kobiet – co z tarczycą?
Prawidłowy poziom hormonów tarczycy nie ma wpływu na nasze włosy.
Do nadmiernego wypadania włosów dochodzi wówczas, gdy do mieszków włosowych nie dochodzi odpowiednia ilość składników odżywczych, co może wskazywać na nadczynność lub niedoczynność tarczycy.
Podstawowym badaniem, jakie należy wykonać jest badanie hormonu tyreotropowego, wydzielanego przez przysadkę mózgową, który to hormon zarządza produkcją hormonów tarczycy T3 i T4, czyli THS.
Łysienie u szczytu głowy, czyli łysienie telogenowe, związane jest właśnie z zaburzeniami pracy tarczycy.
Podobnie rzecz się ma, jeśli chodzi o łysienie plackowate – włosy stają się szorstkie, matowe i łamliwe, wypadają tworząc na głowie spore prześwity o owalnym lub okrągłym kształcie.
Autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto również powoduje wypadanie włosów i jest to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów tej choroby.
Co na łysienie, oprócz zbilansowanej, racjonalnej diety?
Aby spowolnić proces wypadania włosów i łysienia, musisz poznać przyczynę tego stanu rzeczy.
Jeśli wdrożysz odpowiednie leczenie, możesz liczyć na spowolnienie degeneracji i krok po kroku odbudowywać zdolność cebulek włosowych do wzrostu.
Na czas leczenia zrezygnuj z farbowania włosów, suszenia gorącym strumieniem powietrza, a wszystkie zabiegi pielęgnacyjne ogranicz do minimum.
Wspomagaj leczenie łysienia zrównoważoną dietą, a jeśli to konieczne, sięgnij także po suplementy na porost włosów: https://doktorfit.edu.pl/tabletki-na-porost-wlosow/