Marzysz o własnym lokum i chciałbyś nareszcie kupić mieszkanie, które wypatrzyłeś u dewelopera? Zapewne będziesz zmuszony sięgnąć po kredyt hipoteczny. Niestety, dla większości z nas to jedyna droga do realizacji marzenia o własnym mieszkaniu. Składasz wniosek do banku i dostajesz odmowę. Dlaczego?
Brak zdolności kredytowej lub zbyt niska zdolność
Każdy bank w nieco inny sposób oblicza zdolność kredytowa. Z zasady jednak obliczenie składa się do prostego równania, czyli od kwoty twoich dochodów netto odejmowane są wszystkie zobowiązania, a to, co pozostaje, można przeznaczyć na spłatę raty. Proste, ale i skomplikowane. O ile kwota dochodów netto jest i tobie i bankowcom dobrze znana, problematyczne może być, w jakiś sposób ja uzyskujesz. Dla banku najbardziej wartościowa będzie umowa o pracę, bo to ona jest stabilnym rodzajem umowy. Zlecenie czy dzieło to już mniej atrakcyjne metody uzyskiwania wynagrodzenia, co nie znaczy, że nie uznawane przez banki. Podobnie róże może być obliczanie twoich zobowiązań. O ile kwoty czynsze, opłat za media czy dostawy usług stosunkowo łatwo ustalić, o tyle różne jest podejście do tzw. kosztów życia, które także mogą być rozmaite. Według niektórych wystarczy zostawić skromną kwotę, inni sprawdzają nawet średni koszt utrzymania w konkretnym mieście. Pamiętaj, że zanim sięgniesz po kredyt, warto spłacić wszelkie wcześniejsze zobowiązania, nawet karty płatnicze i raty oprocentowane na zero, bo to wszystko wpływa na obniżenie zdolności.
Niska wiarygodność kredytowa
Każdy ma na sumieniu mniejsze, czy większe grzeszki. Tyle tylko, że są takie, których konsekwencje ponosimy przez wiele lat. Niestety, banki nie wybaczają braku spłat rat w terminie, postępowań windykacyjnych czy roszczeń komorniczych. Co więcej, problem nie musi dotyczyć cię bezpośrednio. Równie ciężko będzie, jeśli poręczałeś kredyt osobie, która miała problem z jego spłatą. Warto sprawdzić, jaka jest twoja sytuacja, występując o wypis z Biura Informacji Kredytowej. Raz na pół roku można go uzyskać bez żadnych opłat.
Problem z zabezpieczeniem kredytu
Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego jest nieruchomość. Tu także mogą pojawić się trudności. W dużych miastach ceny są powszechnie znane i akceptowane, nieco gorzej, jeśli chcesz kupić lokal w małej miejscowości lub na wsi, gdzie jego wycena jest skomplikowana. Teoretycznie drogi dom może zostać wyceniony bardzo nisko, ze względu na nietypową lokalizację, która nie sprzyja znalezieniu potencjalnego kupca. Wiele banków zleca wycenie zewnętrznej firmie, która może przyjmować bardzo różne kryteria.